אבא אובד עצות מול בן צעיר משתמש

שאלה: אני יודע בוודאות שבני בן ה-22 מעורב בפעילות הקשורה בשימוש בסמים. אני לא בדיוק יודע מה הוא עושה, ההתנהגות שלו השתנתה, אני יודע שהוא גם מרבה לשתות אלכוהול. נודע לי לאחרונה כי יש גם מעורבות של המשטרה בעניין שלו. הוא אמנם עובד ומתפקד, אבל אני כהורה מוצא עצמי חסר אונים, מודאג וחרד לעתידו. מה עליי לעשות?

 תשובה: על פי תיאור הדברים ניכר כי בנך מצוי בבעיה בה מצויים צעירים רבים בימינו. כיום התגבשו נורמות חברתיות המייצרות התייחסות אל השימוש באלכוהול ובסמים, כהתנהגות נורמטיבית ואף רצויה בקרב הצעירים. השימוש בחומרים פסיכואקטיבים מלווה את חייהם בצורה דומיננטית, החל במסיבות ובילויים חברתיים וכלה בחיי היומיום. רבים מהם נקלעים למצב של תלות בחומרים השונים והדבר משפיע באופן ניכר על תפקודם ומצבם הנפשי.

המעורבות של המשטרה גם היא מלווה פעמים רבות מצבים אלו מאחר והשימוש בחומרים מצריך עבירה על החוק במקרים רבים ואף מביא למצבים של סיכון גבוה (למשל נהיגה במצב של שכרות).

החרדה שאתה מבטא באשר לעתידו של בנך מובנת וחשובה.

ברמה הפרקטית חשוב מאוד לקיים שיחה עם הבן ולהציף מולו את חשדותיך ודאגותייך. הורים רבים נמנעים ונרתעים  מלדבר על "סמים" ובכך למעשה משמרים את דפוסי השימוש של ילדיהם.

פעמים רבות המשתמשים בסמים ובאלכוהול מכחישים את ההשפעות השליליות של חומרים אלו על תפקודם. לכן חשוב לחשוף בפני הבן את ההשלכות השונות של השימוש, את הסכנות וההפסדים הכרוכים בו.

סביר להניח שבנך יגלה התנגדות לשיתוף פעולה ואף יכחיש מכל וכל את טענותייך. חשוב לא להיכנע ללחץ מצידו כיון שהתנגדות זו מקורה בתלות שפיתח בסם.

עליך לגלות אמפטיה כלפי הבן והבנה באשר לקשייו ועם זאת להיות תקיף וברור באשר למסרים שתעביר לו. חשוב לנסות להבין יחד עם הבן מה ה"רווחים" שהוא מפיק מהשימוש בחומרים השונים והאם אין דרכים אחרות להשיגם. במקביל יש לחשוף בפני הבן את ההפסדים הנובעים מהשימוש, הנזקים המידיים ואלו העתידיים.

חשוב לזכור ששימוש מאסיבי בחומרים פסיכואקטיבים אינו מהווה בעיה בפני עצמה אלא סימפטום לבעיות עמם הבן מתקשה להתמודד. זכור כי לצד הבנת מצבו עליך לבטא אמירה ברורה וחד משמעית מולו שבבסיסה הדרישה להספקת השימוש.

אנו מזמינים אותך להמשך ייעוץ וקבלת הדרכת הורים בטלפון 1-700-50-50-55

או דרך הטופס: