נסחפתי עם האלכוהול והגעתי לקוקאין. מה עושים?

שאלה: שמי עדי, אני בן 23. כמו בכל שישי,  ואני נפגש עם החברים שלי, אנחנו שותים קצת אלכוהול, לוקחים מונית ויוצאים לבלות. כל החברים שלי נורמטיביים עובדים/לומדים, כל אחד ממש רציני בנוגע לחיים ולעתיד שלו. הגענו למועדון, ישבנו על הבר שתינו עוד כמה בירות והכל היה טוב… ואז כשהצטרפו אלינו כמה חבר'ה חדשים, דיברנו וצחקנו איתם ובסוף גם שתינו איתם עוד כמה ציי'סרים. הגענו למצב שכולנו היינו ממש שיכורים. אחד מהחבר'ה שהיה שם, גרם לי ולחבר שלי למעוד לשימוש בקוקאין! חשוב לי להסביר אני בחור נורמטיבי, יש לי ראש על הכתפיים ובסמסטר הבא אני מתחיל ללמוד. בחיים לא התעסקתי בדברים האלה ולא חשבתי בכלל על זה. לא עניין אותי. זו הייתה פעם יחידה. מה שנקרא "שורה קטנה". ממש נבהלתי. פתאום התאפסתי על עצמי ואמרתי לעצמי "מה אתה עושה???"  האלכוהול גרם לי לעשות משהו חמור ביותר, השיכרון של אותו רגע גרם לי למעוד! לקחתי את זה קשה וללב, אני ממש רוצה למחוק את היום הזה מהזיכרון שלי, אבל מאז שישי האחרון אני לא רגוע, אני מרגיש שעברתי גבולות שבחיים לא הייתי עובר.

מה עושים במצב כזה?

תשובה: הזהירות והמודעות שלך לגבי סכנת השימוש בסמים אכן חשובה על מנת להגן עליך מנזקיהם. חשוב מאוד שתפתח מודעות זו גם בנושא האלכוהול.

צריכת אלכוהול באופן לא מבוקר, כפי שקרה לך וכפי ששומעים לא אחת בתקשורת, עלולה להוביל לסיבוכים שונים, כי היא נוטלת מן הפרט את היכולת לבחור את הדבר הנכון עבורו ברגע האמת.

אני מאחלת לך לאור האירוע, שתגביר את משנה הזהירות שלך גם בצריכת האלכוהול ושתצליח לבלות, ליהנות ולשתות בחוכמה ובזהירות.

באשר לקוקאין קצת מידע:

קוקאין הוא סם השייך לקבוצת הסמים המעוררים.

הקוקאין מופק מצמח הקוקה. דרכי השימוש בסם זה הן בהרחה, מריחה, הזרקה והסנפה.

הקוקאין אטרקטיבי לצעירים מכיוון שבשלב הראשון (הנמשך כ 4-6 שעות) המשתמש חש אופוריה, התרגשות, עוררות, תחושות ביטחון, סיפוק ועונג. הוא חש אומניפוטנטי, כל יכול, ועכבות של חוסר ביטחון, ביישנות וחרדה נמוגות. בפועל אין התאמה בין תחושות אלו לבין יכולותיו הריאליות של האדם. מבחינה פיזית ישנה עלייה בלחץ הדם ובקצב הלב.

בשלב השני מופיעים כאב ראש, סחרחורות, חוסר מנוחה ומצב רוח ירוד.

ההתמכרות לסם זה מתפתחת בצורה מהירה וקשה. זוהי התמכרות שאינה רק פיזית אלא גם נפשית- המשתמש מעוניין לשחזר את תחושות הביטחון והעוררות ולאחר זמן מה לסבור כי בלעדיו אין ביכולתו לתפקד כפי שירצה.

כאשר התלות בסם גבוהה הדבר מפריע לתפקוד תקין בכל מישורי החיים ובמקרים קיצוניים יש צורך בתהליך גמילה הכרוך בדיכאון, קשיי ריכוז וחרדות.

מכל האמור לעיל תוכל להבין כי ישנו סיכוי גבוה לפתח תלות בסם הקוקאין. גם אם מדובר בהתנסות חד פעמית היא עלולה לחזור על עצמה ובסופו של דבר המשתמש נבלע בתוך מערבולת שהיציאה ממנה סבוכה ואף מסכנת חיים.

אנו ממליצים לך, במקום להמשיך ולהתעסק במה שהיה ובכך להכניס עצמך יותר למעגל של חרדות, תסכול וחוסר בטחון, זכור את מה שעברת ולמד עצמך גם להתרחק מאנשים שצורכים סמים וגם להגביל את כמות האלכוהול שאתה שותה. אם עדין תחוש רע ומבולבל, אתה מוזמן לפנות אלינו להתייעצות.  

הקו החם: 1700-50-50-55

או השאר פרטים בטופס הנ"ל ונחזור אלייך בהקדם: