שאלה

אני בת  עולה 16 לכיתה י"א. אני לא ממש שותה ולא מעשנת לא סיגריות ולא שום דבר אחר. פה ושם קצת אקסל, או מיץ תפוזים עם טיפה וודקה. כל החברים שלי כן שותים אלכוהול ולא מעט. גם מעשנים גראס, וגם סמי פיצוציות. אני כל הזמן מתרחקת מזה ולא רוצה לנסות, אפילו שמציעים לי. העניין הוא שקודם כל, זה מוציא אותי חברתית מכל המעגל של אלה שכן משתמשים, ודבר שני, לאף אחד מהחברים שלי לא קרה כלום בעקבות השימוש. השאלה היא מה כבר יכול לקרות לי אם אנסה?


תשובה

את מתארת מצב לא פשוט כשאת בעצמך לא מעשנת וגם כמעט ולא שותה (מיץ עם וודקה זה "שתייה" ובפרט כשאת לא יודעת כמה אלכוהול וכמה מיץ יש בכוס), ואילו חברייך שותים ומעשנים גראס ואף סמי פיצוציות. בעצם את מתארת מצב שבו מצד אחד, יש לך קול פנימי שיודע מה מתאים לך ומה לא ואולי גם מנסה לשמור עלייך מדברים שלא בדיוק בא לך לעשות כרגע, ומצד שני, את גם שומעת את הקול של חברייך, שרוצים שתשתכרי ותעשני יחד איתם. את יודעת, אנחנו כמובן לא מכירים אבל נראה לי שאם פנית אלינו להתייעצות זה בגלל שאת יודעת שלא ממש בא לך לעשות את הדברים שחברייך עושים ואת מחפשת דרך שלא לעשות אותם ועדיין להרגיש "אחת מהחבר'ה" ולא להיות יוצאת דופן. אולי גם בגלל זה את רוצה לשמוע שלא יקרה כלום אם תנסי ואולי באמת לא יקרה כלום. מצד שני הנערות והנערים בני גילך, שאני רואה כאן כל יום, כן קרו להם דברים ובעיקר דברים רעים בעקבות עישון. למשל בעיות זיכרון ובעיות שינה, לעיתים בעיות במערכת העיכול ואף מקרים של אישפוז במצב מסכן חיים, בעקבות שימוש בסם פיצוציות. זאת כמובן מעבר לכל הקשיים הרגשיים שהשימוש לרעה באלכוהול וסמים עלול לגרום – מאוד לא הייתי רוצה שחלילה משהו כזה ייקרה לך.
לסיכום, אני חושב שאת נמצאת בצומת: מצד אחד רצון לא לעשות דברים שאת לא שלמה איתם, ומצד שני סקרנות לדברים חדשים וגם אולי קצת לחץ חברתי לנסות אותם ולהיות כמו כולם. אני חושב שפנייתך לייעוץ יכולה להיות התחלה של התבוננות על האפשרויות שעומדות בפנייך, עם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן. אני מזמין אותך ומקווה שתצרי איתנו קשר ושניפגש בסניף בקרבת מגורייך ושביחד נוכל לחשוב מה אפשר לעשות כדי שתקבלי את ההחלטות שהן הכי נכונות והכי מתאימות לך.

למקרה הצורך, הקו החם שלנו:

1-700-50-50-55

 

או להשאיר כאן פרטים כאן ונחזור אלייך בהקדם: