דבר המנכ"ל ספטמבר 2017

דבר המנכ"ל / אורנה לשם

שתהא זו שנה של עשיה חברתית                                               ראש השנה תשע"ח

שנה לא פשוטה עברה עלינו, שנה שבה קיים שינוי מדיניות בנושא הסמים, שהביא להגברת השימוש בקרב בני הנוער. שנה בה אנו רואים עלייה במספר בני הנוער הצורכים אלכוהול. שנה בה תחושת המסוכנות של בני הנוער לגבי סמים ואלכוהול פחתה, קיימת לגיטימיות, ונורמטיביות בשימוש ויותר מכל זה הקלות הבלתי נתפסת בהשגתם בישראל.

השימוש בסמים ואלכוהול בקרב בני נוער אינו סקטוריאלי, הוא אינו משתייך לאוכלוסייה כזו או אחרת, הוא קיים בקרב בני הנוער מכל שכבות האוכלוסייה: מהעיר כמו מהקיבוצים והמושבים, במרכז כמו גם בפריפריה, בשכבות סוציואקונומיות גבוהות כמו בשכבות סוציואקונומיות נמוכות, בקרב יהודים כמו גם בקרב מיעוטים, בקרב חילונים כמו גם בקרב דתיים ואף חרדים. בבתי ספר עיוניים כמו גם בבתי הספרי המקצועיים ובפנימיות.

עמותת אל סם איננה מתיימרת לטפל בבעיית השימוש בסמים במדינת ישראל בכלל, אך כמי שנפגשים מדי יום עם עשרות בני נוער הנאלצים להתמודד עם ההשלכות הקשות של שימוש בסמים ובשתיית אלכוהול אנו מבינים שאי אפשר להמשיך ולטמון את הראש בחול, וחייבים להכיר בעובדה כי ישנה מגמה חדשה בישראל בתחום הסמים והאלכוהול והיא זולגת בצעדי ענק לבני הנוער  – וזה צריך להטריד את כולנו.

לצערנו אי אפשר בכל פעם שנחשף מקרה כזה או אחר של בני נוער שנתפסו משתמשים בסמים או שותים אלכוהול , להזדעזע, לדבר על זה במשך יומיים במקרה הטוב ואז להמשיך הלאה כאילו כלום לא קרה – עד הפעם הבאה. הגיע הזמן שנבין – כל אחד מאתנו, שזאת המציאות ועל כל ילד "שנתפס" יש עוד עשרות בני נוער אחרים שנמצאים בדיוק באותו מצב וצריך לטפל בזה כאן ועכשיו.

בפתח השנה החדשה, הגיע הזמן לחשבון נפש ולהבנה, שקיימת בעיה בחברה  בה אנו נמצאים, הגיע הזמן להשמיע את קולם של אותם בני נוער שבחרו בסמים ובאלכוהול כמפלט "קל" להתמודדות עם משברים, זה הזמן לעצור את הלגיטימציה הנתפסת בקרב הציבור בכל הקשור לשימוש בסמים בקרב בני נוער ולהתחיל לפעול למיגור התופעה ולא להעצמתה.

שנהטובהאורנה