דבר המערכת דצמבר 15

דבר המערכת

מאת: מיכל גלוסקא, עורכת

newlogo

החורף כבר ממש כאן, ואיתו מריחים ,חוץ מאת ריח הגשם, גם את ריחה המתוק של סוף שנת 2015. סוף שנה מביא איתו שלל מסיבות ואירועים לכבוד השנה החדשה שפתח. בני נוער רבים נמשכים למסיבות הסילבסטר בהן האלכוהול, כידוע, נשפך כמים. כשאומרים "שתו באחריות" או "שתו במידה" זה בדיוק בזמן והמקום ליישם. אין שום סיבה לשתות לשוכרה עד עילפון ואיבוד חושים – כדי ליהנות במסיבה. אפשר לשתות בצורה מבוקרת וממוננת ועדיין ליהנות, לבלות ו"לתפוס ראש טוב". אנחנו לא מתנגדים לחגיגות רק לתוצאות ההרסניות שיכולות להיות בשל צריכה מופרזת של אלכוהול. הורים לבני נוער – שימו לב. שהכל ייגמר בשלום.

אצלנו באל-סם ערוכים ומוכנים בכל 15 סניפנו ברחבי הארץ, כדי  לסייע ולטפל בכל מי שמוצא עצמו בבעיה הקשורה בשימוש בסמים ו/או אלכוהול. חשוב לזכור שקשה מאוד להתמודד לבד עם שימוש לרעה בחומרים ממכרים ועל כן, אנו נמצאים כאן בשבילכם. אנשי המקצוע שלנו ישמחו לתת לכם שירות מסור ומקצועי. אל-סם מעניקה ייעוץ, טיפול והדרכה לבני נוער ולצעירים עד גיל 24 (וגם ייעוץ להורים) ע"י עובדים סוציאליים מומחים בתחום ההתמכרויות וגיל ההתבגרות. אל תהססו התקשרו והתייעצו – 1-700-50-50-55.

*בחודשים האחרונים נפתחו שלושה סניפים נוספים לעמותה: סניף בקריית ים, במג'דל כרום ובעראב'ה. שני סניפים נוספים באזור הצפון ייפתחו בחודשים הקרובים. אנו נמשיך לעשות ככל הניתן על מנת להנגיש את שירות אל-סם לערים נוספות ולקהלים נוספים.

נושא הסמים תמיד היה "חם", תמיד בכותרות ובחדשות. היום יותר מתמיד הנושא מדובר בהקשרים כאלה ואחרים – לגליזציה, קנאביס רפואי ומה לא?

היום לכל אחד יש דעה מוצקה בנושא. כולם  קראו מחקרים – בעד ונגד – וכל אחד יודע הכי טוב בשבילו. לאחרונה התחוור לי, שבעצם מי ש"יודע הכי טוב", הוא בעצם מי שניסה. מי שחווה. מי שיודע את התחושה שנותן הסם. הוא זה שצועק ברחובות "תנו לנו סמים". מי שלא ניסה, יושב שקט, מביט מהצד במהומות, במלחמות ושותק. יש המוני משתמשים, אין זה סוד. בכל הגילאים. מבני נוער צעירים ועד מבוגרים ממש. משתמשים. חוקי או לא, השימוש קיים וככל הנראה גם יישאר אתנו לעולם. אבל עדיין רוב האוכלוסייה, באחוזים, איננה משתמשת בסמים. ואותם אלה שלא משתמשים, הם הרוב הדומם. לא יוצאים לרחובות. לא צועקים ולא נושאים שלטי מחאה. וגם לא נכנסים לוויכוחים עם אלה שבעד. גילתי שכך זה בכל דבר. הרוב דומם מול המיעוט השואג את זעקתו. אולי כך עושים מהפיכות. לא בשקט כי אם במלחמה. זו כנראה דרכו של עולם. לעניין הסמים, או מהפיכת הסמים, או כפי שהיא מכונה כרגע "הרפורמה", כל עוד הסמים לא יהיו נגישים לבני הנוער – אנחנו נהיה "הקול השקט". החשש שלנו, שרפורמה כזו או אחרת שמטרתה להקל על סבלם של חולים, תהפוך לחרב פיפיות נגד בריאותם של בני הנוער. המחוקק חייב להיות ער לסכנות ולדאוג לחקיקה מקלה מחד ומגינה מאידך.

כך או כך, אל-סם תמיד תישאר כאן למען בני הנוער ותיתן סיוע ועזרה לכל פונה שמעוניין להפסיק שימוש בסמים, גם אם הוא חוקי וגם אם לווא. 1-700-50-50-55.

אם פתחנו בחג "הסילבסטר" הלא יהודי, אבקש לסיים בכמה מילים בהקשר של חג החנוכה, הבא עלינו לטובה. בקרוב נחגוג כולנו את חג החנוכה בו אנו מציינים את נס פך השמן. אם לנסות ולקשור קשר בין נס החנוכה לנסים אחרים, הייתי אומרת שבכל הנושא של הפסקת שימוש בסמים או באלכוהול – אין ניסים – התהליך הוא לא קל, גם למי שאיננו מוגדר "מכור". גם מי שנמצא בתחילת דרך השימוש ומוגדר כ"משתמש" יתקשה להיפרד מהסם. הצוות הטיפולי באל-סם, מקצועי ומבין יוכל לתת את הסיוע הנדרש על מנת להצליח בתהליך. 1-700-50-50-55. חג אורים שמח!