דבר המערכת – מרץ 16

דבר המערכת

מאת: מיכל גלוסקא, עורכת

newlogo

קוראים יקרים שלום רב,

השבוע נקלעתי לשיחת הורים בנושא השימוש של בני הנוער בסמים ובאלכוהול. שיחה מלאת אמוציות ולא מעט ציקצוקים. הם דיברו על הזמינות של החומרים ועל מחירם הזול, דיברו על אוזלת ידה של מערכת החינוך והמשטרה. עוד דיברו ההורים על דור הסמארטפונים ומידע ואינסופי שמגיע בקלות רבה מידי אל הנוער וגם אל הילדים, אפילו דיברו בצער על הלגיטימציה החברתית שקיבלו הסמים ובטח האלכוהול בשנים האחרונות. "מי שלא שותה או מעשן הוא החריג". הרי אין אבסורד גדול מזה. איך הקונצנזוס הפך במרוצת השנים לדעת המיעוט? מה קרה לנו כחברה?

אין ספק שיש בעיה. בעיה שהולכת ומתעצמת ובעצם אין פתרונות. "זה דור אחר" אמר אחד האבות. ונכון, הנוער של היום שונה מהנוער של לפני עשרים שנה. אבל כל דור אומר את אותו הדבר על הדור החדש.

אז קם אחד ההורים ואמר "אבל מה אתנו? איפה האחריות שלנו כהורים?" אימא אחרת אמרה: "צריך להיות כל הזמן עם היד על הדופק ולדעת איפה נמצאים הילדים" אבא נוסף סגר את הדיון ואמר: "את אולי יודעת איפה הילדים נמצאים, אבל את אף פעם לא יכולה לדעת מה הם באמת עושים".

השאלה הפתוחה נשארה באוויר. מי אחראי? על התופעה? על מיגורה? על הטיפול בה? על החינוך?

כנראה שאין תשובה אחת ואין אחראי אחד. לכל אחד מאתנו יש את האחריות שלו על ילדיו, על חינוכם ועל הדרך בה הם בוחרים ללכת. רשויות החוק ימשיכו לאכוף, רשויות הטיפול ימשיכו לטפל, מוסדות החינוך ימשיכו לחנך ואנחנו ההורים נמשיך לעשות הכל למען שלום ילדינו, כל אחד בדרכו שלו. אין ספק שכל הורה לנער/ה מתבגר/ת ישן פחות טוב בלילה כשהילד/ה יוצא/ת למסיבה או נוהג/ת ברכב המשפחתי. הגבול בין לדעת ולהתעניין בין לחנוק ולהתערב הוא דק ומתעתע. חשוב להיות תמיד שם בשבילם ולתת להם את תחושת העצמאות עם גבולות מאוד ברורים.

בתום השיחה ניכר היה על פניהם של ההורים, כי הם מודאגים ומבולבלים. יש מצד אחד צפייה לפעולה מרשויות המדינה, החוק, העירייה, בתי הספר וכו' שיפעלו למען מיגור התופעה, יחד עם זאת כל הורה ידוע שהאחריות שקובצת על כתפיו בנושא זה היא משמעותית וכבדה.

באל סם ניתן למצוא הדרכה מקצועית להורים, לווי ייעוץ וטיפול בכל מקרה של חשד או חשש לשימוש בסמים, באלכוהול ואפילו בהימורים בקרב מתבגרים (עד גיל 24). אם נתקלתם בבעיה, בשאלה או סתם התלבטות אל תהססו לפנות ולהתייעץ בטלפון:  1-700-50-50-55.   לאל-סם 15 סניפים ברחבי הארץ, בהם ניתן השרות ע"י עובדים סוציאליים מומחים בתחום ההתמכרויות וגיל ההתבגרות.