מרכז המניעה וההסברה של עמותת אל-סם 2018

 

 

מרכז המניעה וההסברה של עמותת אל-סם 2018

מאת: שלי סולומון אברמסון, עו"ס MSW

על מרכז המניעה וההסברה:

  • מרכז המניעה וההסברה של עמותת אל-סם הוקם מתוך כוונה לפרוש בפני בני הנוער, את תוצאות השימוש בסמים ובאלכוהול, מבלי להטיף ומבלי לשפוט.
  • אנו חותרים ליצירת דיאלוג פתוח וכנה בעניין ההתנסות והשימוש בסמים ובאלכוהול, ולחיבור עם בני הנוער בשפתם ומתוך עולמם. כך יוכלו בני הנוער, לקבל את המסרים בלי התנגדויות וחסמים.
  • תקוותנו היא, כי בפעם הבאה שנער או נערה יעמדו בפני פיתוי או לחץ, הם יצליחו לשמוע גם את הקול הקטן, שיחזק ויזכיר את הסיכון אל מול הפיתוי.

פעמים רבות נוער בסיכון חשוף למידע רב, סדנאות טיפוליות וחינוכיות רבות במסגרות החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי אליהן משתייך. מצאנו ששימוש באמצעים יצירתיים וכלים מעולמות תוכן שונים מגייסים את הנער/ה להשתתף באופן פעיל ומעורב בסדנאות, ובכך לקבל כלים מעולם המניעה והעצמה בשילוב עם הנאה.

בסדנאות הבאות משולבים תכנים כמו לחץ חברתי, דימוי גוף, דימוי עצמי, תקשורת, התמודדות עם משברים, גבולות ועוד.

השימוש באמצעים יצירתיים  מגביר אצלם את תחושת השייכות וביטוי עולמם הפנימי באופן חוויתי.
השימוש באמצעים יצירתיים נשען ומעצים את כוחותיהם, ומגביר אצלם את תחושת השליטה, ההתארגנות וההתגברות על בעיותיהם.

חשוב לנו שתכירו את מרכז המניעה, צירפנו בזאת דוגמאות לסדנאות:

  • סדנא ייחודית "איפור גוף ונפש"- העברת תכני מניעה, דימוי גוף, תקשורת, לחץ חברתי, גבולות, בירור עמדות ועמדות בנושא התמכרות,  תוך הכרות עם עולם האיפור, התבוננות במראה, למידת חזקות והעצמה אישית, הכרות של הפנים שלי, סוגי עור, מבנה פנים, מבנה עיניים, התאמת סוג איפור למבנה הייחודי של הפנים. הקבלה בין עולם תוכן מתחום המניעה כמו גבולות בחיים לגבולות באיפור, למשל ללמוד לתחום עיניים. מתחום האיפור: למידת איפור יום, איפור עניים, איפור המותאם לסוג פנים וסוג אירוע, איילנר, הארות והצללות.
  • סדנת פנטזיה– לומדים לאפר איפור פנטזיה נסיכות פיות, חיות למיניהן ושילוב עם מה החלום שלי כלפי עצמי, איפה הייתי רואה את עצמי בעוד מספר שנים וכמה זה מציאותי, משתלב עם מידע בנושא קנאביס (קנאביס מונע מצעירים להגשים חלומותיהם)
  • סדנת אילוף כלבים- סדנא ייחודית של אילוף כלבים, תוך העברת תכנים של משמעת עצמית, גבולות, גבול חיצוני מול גבול פנימי, עמידה בפיתויים ושליטה ביצרים. הלשנה מול דיווח, תקשורת בינאישית, כלהתכנים מועברים בליווי של כלבים מסוגים שונים ולמידה לאלפם, למשל אילוף כלבי הגנה, אילוף כלבי תקיפה, ביום אובייקט, להיות משני צדי המתרס, למידת איפוק ושליטה ביצרים ולמידה של כלים באילוף וחשיפה לכלבים מסוגים שונים.

 

אנחנו שם גם בשביל ההורים,  כדי שהם יאפשרו יחד אתנו את המבט פנימה לתוך חייהם כדי שנוכל להאיר קצת את הדרך עבורם.