פעילויות לבני הנוער

• "הדרך בה בחרתי" –  שיתוף פעולה בין "אל סם" ו"פרויקט התיאטרון של סהר לחמי": מופע אימפרוביזציה בהשתתפות ארבעה שחקנים ובשיתוף התלמידים. המופע הינו דינמי ומאפשר לצופים לבחור ולקבוע כיצד יתחיל וכיצד יסתיים. לתלמידים האפשרות לבחור מי יגלם את הדמויות השונות מבין  השחקנים ולצפות במהלך חיי הדמות הראשית מיום היוולדה, מסלול חייה ופגישתה הראשונה עם האלכוהול או הסם. התלמידים הם שבוחרים עבור הגיבור/ה כיצד עליו לנהוג בתחנות השונות, ובכך להשפיע על העלילה כולה.
בתום המופע, יתקיים דיון פתוח בין הצופים ומנחה מקצועי מטעם עמותת אל-סם, בו יועלו תכנים ושאלות הקשורות למופע.
מומלץ לשלב מפגש מקדים שייתן מידע על סוגי הסמים השונים והאלכוהול, על העמדות השונות שבני-נוער מחזיקים בנוגע לחומרים אלה ולניפוץ עמדות שגויות ומיתוסים.
• הרצאה הסוקרת את תרבות בני הנוער והווי השימוש באלכוהול ובסמים ומשלבת קטעי משחק מתוך המופע "מסטולים" של פרוייקט התיאטרון של סהר לחמי: השחקנים מבצעים מונולוגים מתוך עולמם של התלמידים המתנסים בשימוש בסמים ובאלכוהול ומעלים בדרך הומוריסטית סוגיות כגון השפעות הסמים והאלכוהול על ההתנהגות, כושר השיפוט, התנהלות חברתית, לימודים, יחסים עם ההורים ועוד.
בין המונולוגים מעלה מנחה מקצועי לדיון את הדילמות, התפיסות השגויות וניפוץ אמונות ועמדות ביחס לחומרים הממכרים.
• הרצאה המשלבת התנסות צ'י קונג, יוגה וג'אגלינג: שיתוף פעולה בין מוסמך בצ'י קונג, יוגה וג'אנגלר עם עובדת סוציאלית – תרפיסטית מטעם אל סם. באמצעות טכניקות אלו, נלמדות שיטות לשליטה עצמית – פיזית ונפשית, איזון רגשי, העצמה אישית, גבולות, פיתוח האינדיבידואליזם ובחירה של דרך חיים בריאה ומאוזנת וכן התייחסות לשימוש בחומרים ממכרים והתוצאות הנלוות לכך.
מנחים אלו מעבירים באותם אמצעים גם סדנא תהליכית ומתמשכת, לעבודה קבוצתית מעמיקה ויסודית.
• הרצאה חווייתית תוך שימוש בקטעי טלוויזיה: עשיית שימוש במדיה הוויזואלית המחוברת לעולמם של בני הנוער, מתוך מגוון רחב של תכניות טלוויזיה וסרטים כגון: "glee", "עספור" "מחוברים", "פחד ותיעוב בלאס ווגאס", "טריינספוטינג" ועוד, להעלאת תכנים כגון מידע על סוגי הסמים השונים והאלכוהול, ההתנהגויות הסיכוניות הנלוות לשימוש באלכוהול וסמים, הפרכת אמונות ועמדות שבני הנוער מחזיקים בהם, חשיבה ביקורתית ובדיקת המציאות בה אנו חיים המציגה שימוש בסמים ואלכוהול כחלק בלתי נפרד מתהליך ההתבגרות.
• "כנגד כל הסיכויים": הרצאה של מוטי אזרד שהיה מכור לסמים ומזה שנים "נקי". "מוטי אזרד היה התגלמות הקלישאה של הידרדרות לפשע ולסמים. כשהגיע לתחתית, בתקופת מאסרו השלישית, החליט להיגמל, להיחלץ ולבנות את עצמו מחדש. היום הוא מרצה מבוקש המספר את קורותיו לבני נוער, לעבריינים ולנרקומנים בתקווה שיצליחו ללמוד מניסיונו. לפעמים, כדי לשבור מחיצות, הוא מתחיל לשיר" (מתוך מוסף "הארץ").
ניתן לערוך מפגשים עם המרצה גם במסגרת סדנאית של מספר מפגשים ועבודה תהליכית מעמיקה יותר.
• סדנת מניעה בשילוב ODT: מניעת שימוש באלכוהול ופיתוח הרגלי צריכה "נכונים" של אלכוהול לאלו שבוחרים לשתות, פיתוח תחושת העצמה ומסוגלות אישית תוך התמודדות עם קשיים פיזיים ואתגרים הניצבים בפני הנערים והנערות בחיי היום יום.
במסגרת הסדנא יידונו גבולות חיצוניים וגבולות פנימיים, כללים, לחץ חברתי, לקיחת סיכונים, מובילים חברתיים ומובלים, דימוי עצמי, פתרון בעיות ודרכי התמודדות, בירור עמדות וכדומה.
התכנים יועברו באמצעות פעילויות ODT – Out Door Training: חציית "נחל תנינים", הליכה על חבל, עבודה עם כדורים, טאצ' פוטבול, חישוקי "הליום", "רפסודות", דגלנים וסרטים ועוד.
• סדנת קרב מגע: פיתוח ריכוז, סובלנות והעצמה אישית באמצעות קרב מגע, התמודדות עם אתגרים וסיכונים שלא באמצעות הפגנת כוח. מניעת שימוש באלכוהול וסמים בהבנת הסיכונים והתמודדות עם קשיים בחיי היום יום על ידי "פתרונות" קונסטרוקטיביים. במהלך הסדנא יושם דגש על "לא לאלימות", על הפגת כוח פיזי כחולשה, פיתוח מהירות, קואורדינציה, ריכוז וסובלנות כעזרים להתמודדות עם קשיים, הצבת גבולות חיצוניים ופנימיים, העצמה אישית ועוד.
הסדנא תשלב לימוד קרב מגע עם עיבוד והשלכה לתכני המניעה. את הסדנא ינחו 2 מנחים: מומחה בקרב מגע ומנוסה מאוד בעבודה עם בני נוער (גם נוער בסיכון) ומנחה מקצועי/ת מ"אל סם", בעל/ת ניסיון עשיר בעבודה עם בני נוער וידע רב בתחום מניעת שימוש לרעה בסמים ואלכוהול ודילמות בגיל ההתבגרות.
• סדנת מניעה תהליכית: דרך עבודה תהליכית אישית וקבוצתית, מתאפשרת התבוננות פנימית ומתפתח דיאלוג משתף. במהלך הסדנא נמסר גם מידע על השפעת החומרים הממכרים על הגוף והנפש.
בין נושאי הסדנא:
• חומרים ממכרים.
• אמונות ועמדות ביחס לשימוש בחומרים ממכרים.
• גבולות פנימיים וחיצוניים
• חשיבה ביקורתית
• אחריות אישית וחברתית
• תהליך קבלת החלטות
• עוצמה והעצמה
• קבלת עזרה – הלשנה מול אחריות
• סדנת סרטים: סדנא למניעת שימוש לרעה בסמים ואלכוהול העושה שימוש בקטעי סרטים ותכניות טלוויזיה כגון: "glee", "עספור", "מחוברים", "הנחשול", "טריינספוטינג", "13" ועוד להעלאת תכנים מתחום ההתמכרויות ובדיקת המציאות בה אנו חיים המציגה שימוש בסמים ואלכוהול כחלק בלתי נפרד מתהליך התבגרות.
במהלך הסדנא יועלו נושאים כגון העצמה אישית, ניפוץ עמדות ואמונות קיימות, דימוי עצמי, חשיבה ביקורתית ועוד.
• סדנת אמנות תהליכית: שימוש במגוון רחב של חומרים ביניהם צבעים, חימר, יצירת קולאז'ים וציורים וזאת על מנת לאפשר לבני הנוער לבטא את עולמם הפנימי ולהעלות על פני השטח דילמות וקונפליקטים שמעסיקים אותם כגון, לחץ חברתי, גבולות, דימוי עצמי ועוד.
• סדנת הבעה ויצירה תהליכית: שימוש בתנועה, מוזיקה ואומנות, ככלים טיפוליים להסרת חסמים תקשורתיים לצורך הצפת קשיים רגשיים ודילמות חברתיות ולטפל בהם. על ידי הכלים ההבעתיים נבנה אמון ונוצר דיאלוג פתוח ומשתף.