ארגז הכלים: "שואפים ליותר" – תופעה שאינה מתנדפת

בני נוער מסניפים חומרים מסוכנים

chomerlemahshavaלכאורה זה רק טיפקס, דבק מגע או גז מזגנים אבל אסור להתבלבל: השימוש בחומרים יומיומיים אלו כסם הוא מסוכן והרסני. פעמים רבות יש  הנטייה להקטין את ערך הנזק כי "זה לא ממש סמים", אך השימוש בחומרים הללו מסוכן לעיתים הרבה יותר מסמים אחרים וכותרות העיתונים יעידו על כך:

"נער בן 14 מת כתוצאה מהסנפת דבק מגע" מחקירה ראשונית של המקרה עולה כי הנער ככל הנראה שאף לפני מותו אדי דבק מגע.

"נערה נפצעה קשה בעקבות שאיפת גז מזגן" – קבוצת נערות מחליטה לטפס על הגג כדי "להתמסטל" מגז המזגן. אחת מהן הסתחררה, נפלה מהגג ונפצעה קשה.

זאת ועוד, ההתמכרות לחומרים הללו היא עוצמתית וחוויית ה"סוטול" כוללת סימפטומים קשים של הזיות,עיוותי ראייה תחושות ריחוף ועוד- הנזקים למוח הינם לעיתים בלתי הפיכים.

עדויות לכך ניתן גם לקבל מנערים משתמשים בחומרים אלו שהגיעו לטיפול בתחנות אל-סם (לפעמים בעזרת אותה אימא ערנית שראתה את שפורפרות דבק המגע הריקות הזרוקות מתחת למיטה), ומתארים חווייה עוצמתית וקשה של סוטול כמו גם תיאורים של חבריהם ש"נשרטו" כתוצאה מהשימוש.

במשטרה מביעים דאגה גדולה נוכח ריבוי האירועים של בני נוער וילדים ש"מסניפים" חומרים רעילים מסוגים שונים במטרה ל"תפוס ראש" ומסכנים בכך את חייהם. בחלק מהמקרים הסתיימו המעשים במוות או פגיעות מוחיות קשות

יש לזכור כי החומרים תמימים למראה, זולים ובעיקר – חוקיים – זמינותם הגבוהה מביאה רבים מבני הנוער להתנסות בשימוש בהם.

דרכי השימוש מאופיינות כולן בהיותן קלות לביצוע. החל מריקון החומר לשקית ניילון ושאיפתו ממנה, דרך הספגת החומר בפיסת בד וכלה בשאיפה ישירה מצינורות גז/תרסיסים/בלוני גז.  השפעתם של רוב החומרים היא כדקה עד חמש דקות לאחר השימוש והתחושות שנגרמות בדרך כלל, דומות לתחושת שכרות. לרוב תחושת השליטה של המשתמש חוזרת במהירות. צורת השפעה זו מתאימה לבני נוער, החוששים מאובדן שליטה או מהתערבות מבוגרים.

כיום ישנם למעלה מאלף מוצרים הנחשבים חומרים נדיפים, בהם: תרסיסים, דבקים, חומרי ניקוי, טיפקס, חומרי הרדמה, מדללים, ממסים, חומרי הקצפה, צבעים וגזים.
על אף מראם התמים וזמינותם, אנחנו חוזרים ומזכירים כי השימוש בחומרים מסוכנים אלה עלול להיות הרסני ואף לגרום למוות.

פירוט תופעות הלוואי הקשורות לשימוש בחומרים נדיפים:

  • כאבי ראש.
  • חולשת שרירים.
  • בחילות והקאות.
  • כאבים בחזה.
  • ירידה בלחץ הדם ועלייה בקצב הלב
  • ירידה בקואורדינציה.
  • אובדן שליטה עצמי.
  • התנהגות אלימה, ביזארית ואובדנית.
  • שיפוט מציאות לקוי.
  • מוות! – במקרים מסוימים עקב חנק או כשל לבבי.

כמו שכבר ציינו, אנשים נוטים להקל ראש בחומרים אלו שעלולים להפוך בין רגע ממוצר בייתי או משרדי תמים, לסם מסוכן בשימוש לא נכון, כדי להגיע לסוטול ולברוח מהמציאות בדרך קלה זולה ומהירה אך גם הרסנית – לשימוש בחומרים נדיפים אלו נלוות סכנות נוספות וייחודיות:

"תאונות עבודה" עליהם אנחנו שומעים לא פעם כגון: חנק בשל שקית הניילון, חנק בשל שאיפת הקיא למערכת הנשימה (אספירציה), מוות בשל כוויות לאחר הצתת אש בקרבת החומרים הנדיפים ופגיעות ראש וגוף בשל נפילה ממקום גבוה לאחר שאיפה של חומרים נדיפים (למשל גז מזגנים).

יתר על כן, שימוש בחומרים נדיפים, עלול לגרום לגירוי שריר הלב ושחרור חומרים הגורמים להפרעת קצב ועלולים להוביל, כמו שכבר ציינו, גם למוות.

מה עושים במצב חרום?

חשוב לדעת שמקרה בו הורים או מבוגרים הנתקלים בילד ששואף חומרים, אסור  להבהילו או לרדוף אחריו, שכן מצבו הגופני כה ירוד (בשל מחסור בחמצן ופגיעה בקצב הלב) שכל מאמץ גופני חריג יכול לגרום למותו.

יש להרגיעו ולעזור לו להתאושש, לאוורר את המקום, למנוע חנק ולהזעיק את מד"א.

סימני הזיהוי של שימוש בחומרים נדיפים: ריח חריף או מתקתק העולה מבגדי הילד, כתמי צבע וחומרים על הבגדים והעור, פצעים קטנים מסביב לאף ולפה, דלקת בנחיריים או דימומים תכופים באף, עור חיוור/כחלחל, עיניים אדומות ואישונים מורחבים, תלונות על עייפות, מגושמות, שיעול, חוסר תאבון ואיבוד משקל, כאבי ראש, פגיעה בשיפוט, תלונות על זמזום באוזניים, הליכה לא יציבה/רעידות, אי שקט ועצבנות, דיבור איטי ולא ברור ועוד.