הצצה מעבר מסך: ההתמכרות למסכים

מאת: מיכאל אמיר, עו"ס מטפל

good2know

מסכים הם חלק כמעט בלתי נפרד מחיינו. כולנו משתמשים בהם רב שעות היום. בין אם בשעות העבודה, או בשעות הפנאי, רוב הפעילות התקשורתית העסקית, החברתית ואף האינטימית – עוברת דרך מסכים. האם אנו מכורים ?

מסכים, אם נחשוב על כך, הם למעשה אמצעי תקשורת. הם מאפשרים תקשורת חיצונית עם העולם מחד, ומאידך מעניקים לנו את האופציה להתקשרות עם עולם מדומיין ופנימי. ההבדל בין שני העולמות הוא לעיתים דק, וכשהם מתערבבים זה בזה – הם עלולים לגרור את האדם לדפוס התמכרותי.

העולם הוירטואלי עלול ליצור התמכרות, מאחר והוא יוצר מרחב פנטזמתי למשתמש, אשר עלול לגרור את המשתמש "לחיות" בעולם וירטואלי על חשבון צרכים אחרים.

פנטזיות הן ביטוי נפשי של כמיהה. הכמיהה ל"טוב" ולהרגשה טובה היא פעולה טבעית ואף חשובה של הנפש. ניתן לפנטז כמעט על כך אלמנט הקשור לחיינו.

הכלי בו אנו משתמשים כדי ליצור את הפנטזיות הוא הדמיון. הדמיון חשוב ביותר להתפתחות ולגדילה מנטאלית, מאחר שדרך הפנטזיות הוא יוצר אצל האדם מוטיבציה אשר דוחפת את האדם להתקדם ולהתפתח .

בסופו של דבר מטרת הפנטזיות והדמיון, היא להניע אותנו לספק את הצרכים שלנו מכל סוג. החל מצרכים חומריים כגון: הישגיות, סיפוק ומעמד  וכלה בצרכים נפשיים-אישיים כגון: צרכי אהבה, תלות, שייכות וכו'..

סיפוק הצורך עוזר לנו לשמור על וויסות, מרגיע חרדות, ומאפשר תחושת ערך עצמי יותר גבוהה.

ניתן לסכם זאת כך:

דמיון ß פנטזיה ß דחף לסיפוק צרכים ß סיפוק הצורך ß וויסות, הרגעה, תחושת ערך עצמי.

השאלה היא, מה קורה כשהדחף לסיפוק הצרכים לא מקבל מענה.

העולם הוירטואלי מושתת על משחק עם הפנטזיה. הוא מאפשר להיכנס לעולם של גירויים אין סופיים, אשר מתדלקים את הפנטזיה ומעצימים אותה.

נגזרות לגירויים אין סופיים, ניתן למצוא באתרי חדשות, במשחקי מחשב, בפורנו וברשתות חברתיות. בכל אחד מתחומים אלו, ישנו אלמנט פנטזמתי, אשר גורר אחריו ריגוש. כך למעשה האדם נכנס לתוך עולם וירטואלי אשר מציע גירויים אין סופיים אשר מעוררים את הפנטזיה.

פנטזיה מתרחשת אך ורק כאשר האדם מנותק מסביבתו ושוקע במעין מרחב מדומיין, בו הוא חווה את עצמו אחרת ואת האחרים אחרת. זהו עיקרון של כל סם ממכר. היכולת להתנתק ולעבור למציאות אחרת על מנת להמשיך ולפנטז.

הניתוק הזה חשוב להבנת עולם ההתמכרויות. ככל שהאדם זקוק יותר לניתוק כך הוא מתקשה לקבל את הפנטזיה כפנטזיה. העולם הפנטזמתי קוסם ומלא שפע של גירויים ועניין ומעניק את התחושה כאילו הפנטזיה יכולה להתממש במלואה. אשליה זו יכולה להביא את האדם שוב ושוב לחוות את אותו הדבר. כך למעשה בהדרגה האדם עלול לפתח תלות בעולם הוירטואלי, המציע שפע של גירויים אשר בפנטזיה נותנים מענה לצרכים.

למשל: אדם עם צורך בסיסי לריגושים ולסיפוק מיני, עלול למצוא את עצמו יושב שעות מול פורנו. הבעיה נוצרת כאשר האדם מעדיף להישאר במרחב הוירטואלי על חשבון המציאות. המציאות לא מושלמת כמו העולם הפנטזמתי , וכשאדם בא לממש את צרכיו תמיד יתווסף מימד של תסכול.

הבעיה מתעצמת כאשר האדם מתנתק מעצמו ובהדרגה גם מהסביבה. היכולת להתמודד עם המציאות הופכת לסבוכה יותר, ובמקביל כמות הניתוקים "מתבקשת" יותר . בהדרגה, הצורך הבסיסי שעליו מושתתת ההתמכרות הופך להיות "הניתוק" במקום הצורך המקורי המסתתר מאחוריו.

בטיפול בהתמכרויות למסכים (או למחשב) אנו כמטפלים מנסים לעמוד על הצרכים האמתיים המסתתרים מאחורי הניתוק, ועוזרים למטופלים שלנו להבין ולקבל שלא כל הצרכים יקבלו מענה, הגם שצורך הוא דבר חשוב וחיוני. במקביל אנו מנסים לעזור למטופלנו שלנו לפתח יכולות לסיפוק הצרכים המקוריים עד כמה שניתן.

חשוב לומר , כי ניתוק מהמציאות הוא דבר חיובי, אשר משרת את הנפש כדי לאגור כוחות ולהתארגן מחדש במרחב. עם זאת, כשהניתוק עצמו הופך לכמיהה במקום הצרכים המקוריים, הוא עלול לעכב ואף למנוע התפתחות, התמודדות וגדילה.