מין ואלכוהול- הקשר המסוכן בין השניים

מאת: תומר אלדובי, כתב

לפני מספר שנים הכדורגלן הטוב ביותר בעולם, ליונל מסי, נקלע לפרשייה שפגעה בשמו הטוב. מסי ששהה בארגנטינה קיים מסיבות מין ואלכוהול בדירתו עם נשים מפורסמות ויפהפיות, שהעידו שכל מטרתן היה לכבוש את יצריו המיניים. אך אין צורך להרחיק ליבשת אחרת שכן גם בישראל הפכו מזמן חגיגות אלו בטיולים השנתיים ובמסעות לפולין לדבר שבשגרה.

בשנים האחרונות הולכת ועולה צריכת האלכוהול בקרב בני נוער ומבוגרים הן במרחבים הציבוריים בשעות הלילה המאוחרות והן בבתים הפרטיים. נדמה כי מנהג זה הפך זה מכבר לפופולרי ביותר עבור הצעירים שפוקדים את הברים מדי סוף-שבוע ושותים לשוכרה ואף עד לאיבוד הכרה.  בצד זה, עולה שיעור קיום יחסי מין תחת השפעת אלכוהול, אקט בעל השלכות חמורות לכל הצדדים.

מהן הסכנות בשילוב בין אלכוהול ויחסי מין?

מדוע אנחנו שותים אלכוהול? קצב החיים המהיר שמוכתב לנו ע"י החברה המערבית יצר אצלנו את הצורך להרפות ולשחרר בסוף יום העבודה. יחסי המין שהם אקט של חוסר שליטה גם דורשים מאיתנו לשכוח מהדאגות בעבודה ומהטרדות בבית, השילוב בין השניים מוביל אותנו לצרוך מהטיפה המרה, שידוע כמשחרר עכבות וכמשפר מצב רוח.

ככלל, צריכת האלכוהול שונה בין גברים לנשים, בסוג המשקה, בכמות הנצרכת ואף במטרת השתייה. מחקר בריטי שנערך בשנת 2009 בקרב 3,000 נשים בגילאי 18-50, קבע כי אישה שוכבת בממוצע עם שמונה גברים בחייה ועם חמישה מתוכם היא תשכב תחת השפעת אלכוהול.  תרבות השתייה בלונדון עדיין רחבה ומפותחת יותר, ולכן ייתכן כי בישראל הנתונים נמוכים יותר אך לא בפער משמעותי. המחקר קבע שרוב הנשים טוענות שהן מרגישות משוחררות יותר אחרי מספר משקאות, וכ-40 אחוז אמרו שהן תמיד "בראש טוב" כשהן נכנסות למיטה.

מדוע הן עושות זאת? הקודים בחברה שלנו לגבי נשים אומרים שנשים אינן יכולות להיות "מופקרות", (אם הנאה מסקס היא בגדר מופקרות), אינן צריכות ליהנות מסקס ואינן יכולות להתחיל עם גברים. האלכוהול עוזר להן להשתחרר ולעלות את ביטחונן העצמי ולהרגיש סקסיות ומיניות יותר. האלכוהול בעצם מהווה עבורן הצדקה להתנהגות שלא לפי הנורמות. גם הגברים שותים אלכוהול אך בניגוד לנשים, הקודים החברתיים הללו אינם חלים עליהם. הגברים משמשים לרוב הצד הדומיננטי הן כשהם מתחילים עם הנשים והן כשהם מבצעים איתם אקט מיני, ולכן רוב ההטרדות המיניות מבוצעות ע"י גברים וכלפי נשים.

אך בדבר אחד אין חלוקה של ממש בין גברים לנשים: הסכנות בקיום יחסי מין תחת השפעת אלכוהול. האלכוהול משפיע על כושר השיפוט שלנו וגורם לנו להעז יותר ולעשות דברים שאילולא נוכחות האלכוהול בדמנו לא היינו עושים, למשל: קיום יחסי מין לא מוגנים, דבר המגדיל את הסיכוי להידבק במחלות מין ובאיידס. האלכוהול מרחיב את כלי הדם בגוף, ובכך מגדיל את הסיכוי לפציעה ולדימום בעת קיום יחסי מין, שמעלים את סיכויי ההדבקה וההידבקות במחלות מין וב- HIV לשני הצדדים; הערות מיניות והטרדות מיניות עד לכדי אונס יחידני או קבוצתי. שיעור מקרי האונס שעלה בשנים האחרונות הוביל רבים לראות באלכוהול כאשם העיקרי. כאן חשוב לומר ששכרות אינה גורמת לאונס וכי האשם העיקרי הוא אנחנו כמובן אנחנו, אך לאלכוהול חלק ניכר בעניין.

נוסף לכך, קיום יחסי מין תחת השפעת אלכוהול עלול להפוך להרגל שעלול להתפתח לתלות ולהתמכרות מסוכנות. גברים ונשים רבים יכולים להתקשות לקיים יחסי מין ללא תחושת ה"היי" והשחרור שמעניק להם האלכוהול ורק לאחר שישתו בכמות מספקת יוכלו ליהנות מיחסי מין. בדומה לכל התמכרות אחרת, מדובר במצב לא תקין בו האלכוהול משפיע ומשנה את אחת ההנאות הבסיסיות ביותר של בני האדם. זאת מבלי לעסוק בפן הכלכלי שבמצב של התמכרות עלול להיות הרסני יותר.

אז מה אפשר לעשות?

כאמור, צריכת האלכוהול וקיום יחסי המין לרוב מתחילים בגילאי ההתבגרות ולרוב, בדומה לצריכת סמים ולעישון סיגריות, ילדיכם לא יעשה זאת בבית. יחד עם זאת, הסימנים לאלכוהוליזם (בדומה לצריכת סמים) די ברורים: עייפות, עיניים אדומות, שינוי במצבי הרוח ודיכאון, בעיות משמעת, בעיות בלימודים ובעיות חברתיות והחלפת מעגל החברים. פעמים רבות האלכוהול משמש עבור בני הנוער כסם באמצעותו הם בורחים מהתמודדות עם בעיות ולחצים חברתיים, רבים מהם קשורים ביחסי אישות. חשוב להבין שסימנים אלו לאו דווקא מעידים על כך שילדכם בהכרח אלכוהוליסטים, אך הם מהווים סיבה לדאגה.

גם אם אינכם רואים סימנים אלו, מוטב להקדים תרופה למכה ולשוחח עם ילדיכם על יחסי מין בטוחים ועל התנסויות באלכוהול. הזכירו להם את החוקים הרלוונטיים, בדגש על נהיגה במצב שכרות או נסיעה ברכב עם נהג שיכור. הראו שאתם פתוחים לנושא וזמינים לענות על כל שאלה ולפתור כל בעיה שעלולה להיווצר בעתיד. אם ילדכם קשוב לכם ואינו מושפע מלחצים חברתיים ואם הוא מרגיש נוח לספר לכם על מצוקותיו, קיים סיכוי גבוה שהוא ידחה את צריכת האלכוהול לעת אחרת בחייו. אין זה אומר שהוא לא יקיים יחסי מין, אך כבר הבנו שיחסי מין כשלעצמם הם דבר טבעי ובריא.

במידה ואתם, בני הנוער ומבוגרים כאחד, מרגישים שיחסי המין שלכם אינם אותו הדבר ללא אלכוהול ושאינכם יכולים לסיים את יומכם בלי לשתות מעט, הגיע הזמן שתלכו לטיפול ותבדקו את הסיבות העמוקות יותר שעומדות מאחורי התלות באלכוהול במיטה עם הפרטנר/ית.

חשוב לזכור שצריכה מוגברת של אלכוהול עלולה לגרור אתכם למיטה של אדם אחר ובחלוף כמה שעות כשתיזכרו מה שקרה בליל אמש, כבר לא ניתן יהיה להחזיר את הגלגל לאחור. הפתרון היעיל ביותר הוא די פשוט: צריכה מתונה ומבוקרת של משקה אלכוהולי ברמה שתתרום לשיפור בהרגשה הכללית אך לא תחצה את הגבול שמשתנה בין אדם לאדם ובין גבר לאישה. אם ברצונכם לקיים יחסי מין ואתם מעוניינים לתבל את האווירה במעט אלכוהול, תשתו כמות סבירה והקפידו להיות מרוכזים ולשלוט במצב, וכמובן- התרחקו גם מסמים.