סיפורים מהשטח 2017

סיפורים מהשטח

מאת: יהלי עמנואל, עו"ס בסניף אל-סם נתניה וקב"ן

הטיפול והפסקת השימוש בסמים-על רקע תהליכי הגיוס לצבא

shetah

 סיפור אמיתי: א' הגיע לטיפול באל-סם במצב קשה של התמכרות למריחואנה ועישון אינטנסיבי שנמשך מספר שנים. א', היום בן 19, רצה להגשים חלום: להתגייס לצבא ולפתוח דף חדש בחייו. במסגרת תהליכי הגיוס של הצו הראשון, בעקבות רישום פלילי על החזקה ושימוש בסמים, התבקש א' לתת בדיקת שתן כדי לבדוק האם משתמש בסמים. בבדיקה שנתן נמצאו שרידי סם. כתוצאה מכך, שוחרר א' מהצבא על בסיס של אי התאמה למסגרת הצבאית.

א' הרגיש מתוסכל וחסר סיכוי אמתי להשתלב בחברה, כאשר אפילו המערכת הצבאית וויתרה עליו, בעקבות השימוש בסמים. כיום, לאחר חצי שנה של ניקיון מסמים וטיפול באל-סם, א' נמצא בהליך גיוס מחודש, שהינו תהליך מורכב בו הצבא יחליט, האם לגייסו מחדש על בסיס התהליך שעבר בטיפול והפסקת השימוש בסמים.

בימים אלו, א' מחכה להחלטת הצבא בנוגע לגיוסו מחדש. וגם אני וגם הוא מחזיקים אצבעות שאכן יגויס ויוכל לקבל את האישור הכל כך משמעותי עבורו ועבור נערים אחרים בחברה שלנו, על כך שהוא כשיר לגיוס ולא מוקצה ושונה.

******************************

כמו א', לא מעט מהנערים שמגיעים לטיפול בסניפי אל-סם השונים, הינם צעירים לפני צו ראשון ובתחילת תהליכי המיון והגיוס לצבא.

 קבלת הצו הראשון שמגיע בדואר, הינו רגע מרגש עבור הנער וההורים כאחד ושלב משמעותי בחייהם של הנערים בדרך לנפרדות מההורים והפיכתם לבוגרים בעלי תפקיד ואחריות, שתורמים לחברה ולמדינה.

הגיוס לצבא מסמל גם את האפשרות עבור הנער/ה לצאת לדרך חדשה, להתחיל לקבוע את עתידם ואת הנתיב בו בוחרים ללכת.

אולם, עבור נערים המשתמשים בסמים, רגע מרגש זה עלול להיות תחילה של תהליך טראגי עבורם ועבור הוריהם שבסופו לא ישרתו בצבא כלל, או יפלטו במהלך השירות.

 נערים המשתמשים בסמים מתחילים את תהליכי הגיוס פעמים רבות, עם רישום פלילי, המעיד על אחזקה או שימוש בסמים.

רישום פלילי זה ידוע למערכות הצבא ולשכת הגיוס, מופיע בנתוני המועמד לגיוס ולכן גם יגרום לזימונם לשיחה עם קב"ן מאבחן בלשכת הגיוס, לשם בחינת התאמתם לשירות הצבאי.

במקרים אלו, הצבא זהיר ביותר ובודק בקפידה את ההיסטוריה של שימוש בסמים ומתייחס למצבו הנוכחי של המועמד לגיוס. בעבר, היסטוריה של שימוש אינטנסיבי בסמים הייתה מספיקה כדי לפטור אדם משירות, אולם היום מדיניות הצבא, היא לגייס גם כאלו שיש להם היסטוריה של שימוש בסמים, בתנאי ובהנחה שהם נקיים כיום, עשו תהליך ונמצאים בטיפול.

הצבא, בודק באמצעות הקב"ן המאבחן את הנושאים הללו וכמובן נעזר בחוות הדעת של הגורם המטפל שיכולה לסייע רבות.

מעבר לכך, מועמד לגיוס עם רישום פלילי הקשור לשימוש כזה או אחר בסמים או היסטוריה של שימוש בסמים, ייבדק בבדיקת שתן בלשכת הגיוס עצמה- היה והבדיקה תעיד על שימוש בסמים, יש סיכוי טוב שהנער המועמד לגיוס, לא יגויס על בסיס של אי התאמה (כמו בדוגמא של א').

כל זה מוביל אותנו לחשיבות הטיפול בבעיית השימוש בסמים אצל נוער בתהליכי גיוס. התעלמות מהבעיה, הן של הנער והן של ההורים, עלולה לגרום לכך שהנער לא יגויס לצבא כלל.

יתר על כן, גם אם בתהליכי הגיוס לא "יעלו" על כך שהנער משתמש בסמים, והוא אכן יגויס (כמו שקורה לעיתים), בהרבה מהמקרים, יהיה קשה לנער לתפקד בלא להשתמש בסמים בשלבי השירות השונים ובמיוחד בשלב הראשוני של הטירונות- מה שעלול לגרום לו לבעיות וסיבוכים שונים הן במערכת הצבאית והן מחוצה לה.

כמובן שאם ייתפס כשהוא משתמש או מחזיק בסמים במהלך השירות- הוא יישפט יכלא וישוחרר מהצבא.

לכן חשוב בשלב הקריטי כל כך עבור הנער או הנערה "לגייס" עצמם לטיפול, עוד לפני הגיוס לצבא, כדי למנוע פגיעה שעלולה להיות לה השלכה על עתידם מכל הבחינות.

חשוב גם עבור ההורים לגלות מעורבות יתרה בשלב הקריטי הזה ולתמוך באופן אקטיבי בתהליך טיפולי סביב בעיית השימוש בסמים, אם קיים חשש לשימוש כזה.