תיק פתוח מרץ 17

תיק פתוח/ עצות להורים ובני משפחה שיקיריהם נעצרו או מצויים בחקירה במצ"ח

מאת: עו"ד ריקי ישי, מומחית בדין הצבאי, מתנדבת באל-סם


תיק פתוחבנכם או בתכם עצורים? נלקחו לחקירה? במצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) מה עושים וכיצד מסייעים לו?

להלן יינתנו מספר עצות להורים ובני משפחה של חיילים אשר יקיריהם מצויים בחקירת מצ"ח או מעצר. מדובר בסיטואציה מלחיצה ולכן חשוב שיהיה לדעת את הדברים להלן וכן חשוב שיהיה מי שלווה אתכם בתהליך.

לעיתים מתגבשות חשדות במשטרה צבאית לביצוע עבירה פלילית על ידי חייל. במקרים מסוימים מצ"ח תעביר זימון ליחידתו של החייל וכך החייל ידע מבעוד מועד כי הוא עתיד להיחקר על ידי משטרה צבאית.

למרבה הצער בשלב זה לא תמיד יודעים החיילים במה הם חשודים ולכן קיים קושי לייעץ להם בצורה אפקטיבית. עם זאת, זהו מצב טוב יותר מאחר והחייל יודע מבעוד מועד כי עליו להיחקר ולהכין את משפחתו ועורכת/ך דינו לכך.

מצב שני הוא מצב בו מצב מצ"ח מגיעים ללא התראה ולוקחים את החייל לחקירה. זהו מצב יותר מלחיץ אשר כרוך בחוסר וודאות.

כך או כך, חקירה פלילית במצ"ח איננה דבר שיש להקל איתו ראש. מדובר בחקירה פלילית לכל דבר ועניין וכל מילה שהחייל אומר עלולה לשמש לרעתו.

"האם עליי לחכות לסוף החקירה ואז לשכור עורך דין"?

תשובה: בשום פנים ואופן לא! החקירה היא המועד הקריטי לפיו ייקבע האם יתנהל הליך נגד החייל ובאם לא. ייעוץ טוב בחקירה יכול להביא לכך שלא ינקטו כל צעדים כנגד החייל. ייעוץ לא נכון או העדר ייעוץ – מביא פעמים רבות לפגיעה בחייל. עורכת/ך הדין שיש לבחור לייצוג בהליך חייבים להיות עורכי דין שמכירים היטב את המערכת הצבאית הפלילית. לא די בכך שאדם היה קצין בצבא או שהוא עורך דין פלילי. הדין הצבאי שונה במידה מסוימת מהפלילי/אזרחי ו"תרגילים" שעובדים באזרחות אינם עובדים במערכת הצבאית. כמו כן גם אלוף משנה בצבא אינו בהכרח יודע כיצד מתנהלים בחקירת מצ"ח מה לומר ומה לא לומר. כאן, הניסיון קובע! בדקו כמה שנים עורכת/ך הדין משמשים סנגורים בבתי הדין הצבאיים ובכמה חקירות מצ"ח ייעצו בחייהם. אנו מאמינים שלאחר שתקראו מאמר זה יהיו בידכם הכלים להעריך עורכת/ך דין המכירים את המערכת ועורכת/ך דין שאינם.

"האם עורך הדין יכול להיות עם החייל בחקירה"?

תשובה: עורכת/ך הדין אינם יכולים להיות נוכחים בחקירה (למעט מקרים מסוימים בהם במקרה עורכת הדין מצויה בשטח (השלמת חקירה במתחם בית הדין הצבאי לדוגמא) אך היא בהחלט יכולה ויש חובה לאפשר לה לשוחח בטלפון עם הנחקר בתנאים אשר יאפשרו פרטיות מירבית.

אינני יודעת היכן בני נמצא בחקירה, כיצד אוכל לאתר אותו?

החקירות מתבצעות באחד מעשרה בסיסי מצ"ח להלן:

מצ"ח יואב הנמצא ליד צומת קסטינה

מצ"ח דן הנמצא בצריפין

מצ"ח חיפה הנמצא במחנה ג'למה

מצ"ח ירושלים הנמצא בבסיס ענתות

מצ"ח בירנית

מצ"ח רמת הגולן הנמצא במחנה פילון

מצ"ח ערבה הנמצא במחנה עובדה

מצ"ח אורים

מצ"ח באר שבע הנמצא במחנה נתן

מצ"ח שרון ושומרון הנמצא בבסיס בית ליד

עורכי דין העוסקים בדין הצבאי ומייעצים בחקירות יידעו כיצד לאתר את החייל.

בעבירות חמורות (ולעיתים בהעדר כוח אדם גם בעבירות פחות חמורות) נחקרים חיילי צה"ל באחת מיחידות העילית של מצ"ח כדוגמת הימל"ם (היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות) ימ"ר מרכז, ימ"ר דרום או צפון.

האם החייל יכול ליצור איתנו קשר?

במידה והחייל נעצר לחקירה או שהוא מעוכב בשעות חריגות בהן היה אמור להיות בבית יש לאפשר לו לבצע שיחת טלפון למשפחתו על מנת להודיע על מעצרו. בשלב זה רצוי מאוד לא לדבר איתו על מה הוא עצור, לא לנסות לייעץ לו, בטח לא לכעוס עליו (מניסיון עבר) אלא בעיקר לקבל פרטים על המקום בו הוא נמצא, טלפון בו ניתן להשיג אותו לצורך שיחה עם עורכת דין ולהרגיע אותו. ילד לחוץ הוא ילד שעושה טעויות בחקירה.

כמו כן חשוב מאוד להבהיר לחייל שאל לו לדבר עם החוקרים עד שהוא לא מדבר עם עורך הדין. עליו להשתמש במילים הבאות "אני רוצה לשתף אתכם פעולה אך לא לפני שאני משוחח עם עורך הדין שלי"

החקירה היא השלב בו עורכת/ך הדין יכולים לעשות את ההבדל הגדול ביותר. מניסיון של ייעוץ באלפי חקירות מצ"ח, אין דבר יותר חשוב מייעוץ נכון שכולל גם החדרת ביטחון לחייל הנחקר. ניסיוננו מלמד כי יעוץ נכון בחקירה והתנהגות נכונה בחקירה על ידי הנחקר הביאו להפרכת האשמות, ביטול תיקים וחיסכון משמעותי בזמן ובכסף.

אני ממליצה להיכנס למאמר של "התנהגות בחקירה" וללמוד טיפים נוספים על התנהגות נכונה בחקירה.

אם שוחררתם מהצבא בגלל שימוש בסמים ועם שחרורכם הנכם מעוניינים לפנות לקבלת סיוע מאיש מקצוע, אתם מוזמנים לפנות לאחד מסניפי אל-סם ברחבי הארץ, או ליצור קשר טלפוני עם אל-סם בטלפון: 1-700-50-50-55.