אקסטזי

אקסטזי 1

אקסטזי
אקסטזי 2שמות נוספים
MDMA, מטה-אמפיטמינים, השמות משתנים ומבוססים על הצורה המוטבעת על גבי הכדור.
מהו האקסטזי?
האקסטזי התגלה במעבדה כימית והינו ממשפחת המטה-אמפטמינים – סמים ממריצים המשפיעים על הפעילות המוחית ומצבי הרוח. בזמנו השתמשו בו בפסיכיאטריה, אך הסם הפך ללא חוקי בסוף שנות השמונים עקב שימוש לא אחראי בו במסיבות ריקודים באתרי בילוי בספרד. האקסטזי מופץ בגלולות, ובד"כ מודפס עליהם סמל כלשהו. (כוכב סמילי וכדומה).
מהו האקסטזי- פרוט?
הסם הלא חוקי המאיים ביותר על הנוער כיום.
הוא נקרא ע"י מדענים בשם MDMA (3-4-Methylenedioxymethamphetamine. זהו חומר כימי, סינטטי, שמופק משמן של עץ (sassafras tree).
השפעתו דומה לזו של אמפיטמינים (סם מרץ שהיה נפוץ מאד החל משנות השישים).האקסטאזי נפוץ מאד ונהוג להשתמש בו במסיבות ברחבי העולם.בעבר הסם היה מקושר למסיבות טראנס בעיקר, אך היום הסם נפוץ בכל סוגי המסיבות. האקסטזי מופיע בעיקר כגלולה בצבעים שונים ועם הטבעות של סמלים משתנים. גם צורת הגלולה משתנה. הם מסומנים בסימן של היצרן.האקסטזי פותח תחילה כתרופה מדכאת תיאבון ב-1914 והשתמשו בו כתרופה. השמוש הנלא חוקי החל בסוף שנות ה-70, תחילת שנות ה-80. אך רק ב-1985 חוקק חוק בארה"ב האוסר על יצורו, שיווקו והשימוש בו.
האקסטזי אינו חוקי בישראל.
איך מרגישים?
יש המאמינים שאקסטזי מבטל עכבות ומעצורים, שובר מחסומים חברתיים, ומגביר רגשות אהבה וחיבה.האקסטזי מאפשר למשתמשים בו לרקוד זמן ממושך. אולם כאשר הסם נלקח במועדון ומכיוון שהמועדונים בד"כ צפופים מאד וללא מיזוג אוויר מתאים, עלול המשתמש להגיע למצב של התייבשות ומכת חום, ובמקרים קיצוניים אף לכשל בפעילות מערכות קריטיות, עד מצב של אובדן הכרה.אקסטזי דומה לחומרים אמפיטאמינים . הוא ממריץ את המערכת העצבית ומשפר את מצב הרוח. מתייחסים אליו כאל "סם האהבה".

כל סם (כולל תרופות רגילות), משפיע על אנשים שונים באופן שונה, בהתאם למשקל הגוף, בריאות, מינון הסם, וסמים או תרופות אחרות שנלקחות במקביל.

ההשפעה על הגוף

השפעה גופנית כוללת מתח בשרירים, הידוק שיניים לא רצוני, בחילה, ראיה מטושטשת, עילפון, הרגשת קור או הזעה מוגברת.