סמי הפיצוציות

סמי הפיצוציות 1

סמי פיצוציות

מאת: ענת הוצלר

סמי הפיצוציות, בהשפעתם על הגוף והנפש, הם סמים של ממש ולא "תחליפי סם" כפי שנהוג בטעות לחשוב. הם נמכרים בד"כ בחנויות הפתוחות במהלך הלילה, שמוכרות מלבד מוצרים גלויים כמו חטיפים, פיצוחים, שתייה- גם חומרים סינטטיים פסיכואקטיביים חוקיים ולא חוקיים בצורת כדורים, שקיות של עלים מיובשים הדומים לחליטות תה ובקבוקונים.

בדומה לכל מוצר אחר הנמכר לציבור, גם מוצרים אלה עטופים בעטיפה חמודה, מודרנית, מושכת, מעניינת ולפעמים תמימה, ומשווקים בשמות אטרקטיביים ומושכים כמו "חלום מתוק", "סבבה", "תותי-פרוטי" וכדומה שרק כשמסירים את העטיפה מתגלה משהו הרבה פחות תמים.

הסמים הנמכרים בפיצוציות, מתחלפים ומתחדשים בקצב מהיר. הם משווקים כחומרים חוקיים ולא מזיקים מכיוון שכל עוד החומר הפעיל לא נבדק על ידי משרד הבריאות הוא נחשב לחומר חסר מעמד ולא יכול להיכנס לפקודת הסמים הלא חוקיים. בתוך הפרצה הזו ועל גב הנאיביות והבורות של הבליינים הצעירים, פועלים בעלי הפיצוציות.

 בין סמי הפיצוציות הנפוצים ביותר כיום ניתן למצוא:

נגזרות חגיגת: נמכרות תחת שמות כמו "חגיגת קיץ", "תותי פרוטי", "חלום מתוק", "שרי", "Special K", "רקפת" "דרגון-פליי", "שלגיה" ועוד. אלה נמכרים בקפסולה המכילה אבקה לבנה, וכולם מכילים תרכובת שונה של החומרים הפעילים קתינון או מתהקאתינון שפועלים כממריצים ומעוררים. מלבד הנזק של ממריצים לא מבוקרים שנכנסים לגוף ומשפיעים על המוח (בדומה לקוקאין ואקסטזי) בני נוער וצעירים נוטים לשתות אלכוהול תוך כדי הבילוי אם על מנת לאזן את השפעת הממריצים או כחלק מתרבות הבילוי הרווחת, ולא מודעים לנזק הכפול שנגרם למערכת העצבית של הגוף כתוצאה מהכנסת חומרים בעלי השפעות סותרות ומנוגדות.
נגזרות סינתטיות של קנביס: עלים שלמרות שההרכב הכימי שלהם שונה לגמרי מזה של החשיש פועלים על אותם קולטנים קנבינואידים במוח. נגזרות אלה נמכרות תחת השמות "מבסוטון", "מיסטר נייס גאי", "למון גראס" "סבבה" ועוד. הנגזרות משווקות בצורת עלים מיובשים כשהשימוש הרווח הוא בעישון או בשתייה (חליטה). למרות המראה התמים כביכול, השפעתם של החומרים הסינתטים חזקה פי כמה מהקנביס המקורי. יש האומרים שהחומר שהגיע לאחרונה לפיצוציות ונקרא AM2201 חזק פי 40 מהחשיש, כך שאפילו שימוש חד פעמי או קצר בסמים אלו, יכול לגרום לתופעות לוואי קשות כמו פגיעה בזכרון, נדודי שינה. סחרחורות, כאבי ראש חזקים, יובש, פרנויות והזיות כשהמשתמש עלול למצוא עצמו תוך זמן קצר חסר יכולת תיפקוד.
סם האונס ודומיו: GHB, GBL ו- Blue Love פופרס- בעלי השפעה דומה זו לזו, נמכרים בקפסולות או במבחנות. חומרים אלו גורמים לעירפול, להרפיה של מערכת העצבים המרכזית, מגבירים את החשק המיני ועלולים לחשוף את המשתמשים בהם לפגיעות מיניות ללא יכולת התגוננות.

הצרכנים העיקריים של סמי הפיצוציות שלכאורה לא מזיקים, הם בני נוער וצעירים, ברובם נורמטיביים, בחלקם חיילים, שמחפשים ריגושים ומתפתים לצרוך חומרים אלה כחלק מתרבות הבילוי. השיווק האגרסיבי באיצטלה של חומרים חוקיים, הקלות שבקניה ובמכירה, הזמינות והמחיר הזול גורמים לאשליה שלא מדובר בחומרים מזיקים או בהשתייכות לעולם העברייני, אלה לאזור אפור כמעט לגיטימי, שניתן להלך בו כביכול בבטחה. הלגיטימציה החברתית והיעדר המשאבים להתמודד באופן מאסיבי עם התופעה, משכיחה בקרב המשתמשים את העובדה הפשוטה שגם אם חומרים אלה נגישים, מפתים ונראים תמימים הם מסוכנים כמו ולעיתים אף יותר מהסמים הלא חוקיים. לכן- גם לגבי ההתקפה השיווקית האגרסיבית של בעלי עניין, בעיקר בעלי הפיצוציות והיצרנים, עדיף גם במקרה זה לפני הרכישה להיות זהירים וחכמים.