קוקאין

קוקאין אל סם גמילה

מהו הקוקאין

קוקאין  הינו סם ממריץ רב עוצמה, המופיע בצורת אבקה לבנה, מזוקק מעלי צמח הקוקה, גדל ונפוץ בדרום אמריקה. הסם יוצר תחושת התרוממות הרוח (אופוריה),  והשפעתו הפסיכולוגית על המשתמשים בו אינטנסיבית ביותר, אך הינה קצרת זמן  באופן יחסי. (כעשרים דקות). לאחר שהתחושה האופורית פגה, (תחושת התרוממות רוח לא מציאותית) ישנה כמיהה מידית למנת סם נוספת, עקב תחושת הירידה במצב הרוח.  הדחף  לחזור לתחושה "הטובה", הופך להיות כפיתי, עקב הפחד  מהדכאון המופיע לאחר שההשפעה האופורית פגה. זהו מעגל הסם או מעגל ההתמכרות.

עלות הסם גבוהה ביותר, בעיקר כאשר המשתמש נכנס למעגל ההתמכרות לסם. במקרים רבים המשתמשים מדווחים על הוצאות כספיות ושמוש  במשאבים כלכליים ואחרים, הנשמעים דמיוניים,  כדי להנות מרגעי "התעלות". ההשפעה שיש להתמכרות לקוקאין על המשפחה ועל מקום העבודה ניכרת, ופעמים רבות הסביבה היא שדוחפת את המכור לקבלת עזרה.

צריך מישהו לדבר איתו? התקשר עכשיו וקבע שיחת ייעוץ באל-סם 1-700-50-50-55

מקור הקוקאין:

בארץ מוצא הקוקאין  בדרום אמריקה, גידול צמח הקוקה  משתלם מאוד מבחינה כלכלית, ביחס לגידולים אחרים . ניתן לקצור שלושה עד ארבעה יבולי קוקה בשנה וזאת על קרקע לא מעובדת. צמח  הקוקה נחשב למזין, עשיר בחומצות מאכל ובויטמנים, ונצרך על ידי המקומיים בלעיסה איטית של העלים. (בדומה לג`ת בתימן). גידול קוקה בהרי האנדים נמשך כבר למעלה מ-4000 שנה.  שבטי האינקה השתמשו בצמח בטקסים הדתיים עוד לפני אלפי שנים. במשך מאות שנים השתמשו תושבי האנדים בצמח ע"י לעיסת עלים, או חליטתה כתה, וזאת כדי להתגבר על עייפות מעבודה קשה ביותר, ורעב.  השימושים בו היו רבים ומגוונים.  בין היתר השתמשו בו האינדיאנים כמטבע עובר לסוחר, כסימן לידידות, כתרופה ואפילו כקמע מקודש.  בהגיע הספרדים, לא מנעו הללו את הפצתו ואף עודדוה, לאחר שגילו כי צמח זה הוא מעין סם מרץ היכול להגדיל את תפוקת עבדיהם הילידים. מרפאיה של אותה תקופה החשיבו אותו כמועיל נגד קצרת, שטפי דם, כאב שיניים, הקאות ועוד.

עם זאת, בגבור כוחו של המסיון והניסיונות לנצר את האינדיאנים, נתפס הקוקה כאויב.  השימוש הפולחני שנעשה בו לא תרם, לדעת הכמרים, להפיכת הילידים לנוצרים טובים.  היה צורך להיאבק בקוקה כמו בכל סממן של עבודה זרה. אך דבר לא יכל לפגום בפופולריות של הצמח.  אפילו לא איומי הישרפות בגיהנום.

ב-1884 בודד מהקוקה אחד ממרכיביו- הקוקאין.   החומר התגלה כסם הרדמה יעיל בניתוחים, וזיגמונד פרויד אף המליץ עליו בחום כמונע תשישות ועצבנות. לקראת סוף המאה ה-19 התרחבה צריכת הקוקאין והתפשטה לחוגי המעמד הגבוה והאינטליגנציה במערב.   בעיני אותו הדור, הסם היה תרופת פלאים המסוגלת להביא מזור לכמה וכמה מחלות.

שמות נוספים

קוקאין ידוע בארץ בשם קריסטל, או קוק .

הקראק הוא עבוד גבישי של הקוקאין בתהליך הזקוק, והינו סם הגורם להתקפי זעם ותוקפנות, ומגביר את האלימות בקרב הצרכנים.

הסכנות

השמוש בקוקאין גורם לכווץ העורקים הגורם ללחץ דם מוגבר,  וקים סיכון לשבץ מוחי או להתקף לב.

מהבחינה הנפשית כאשר השפעת הסם חולפת, מופיעה הרגשת דיכאון, עייפות, עצבנות וחרדה, ורצון לקחת מנת נוספת של סם, כדי להתגבר על תחושה לא טובה.

השפעה גופנית

השמוש בקוקאין גורם להעלאת קצב פעימות הלב ולחץ הדם, ומאיץ את הנשימה. קיים סיכון  להתקף  לב, ולשבץ מוחי.

השפעות

קוקאין  הוא סם ממריץ רב עוצמה המיוצר מצמח הקוקה והגדל בדרום אמריקה. המשתמש בו חש מיד התעלות  ותוך זמן קצר את ההיפך – דיכאון ועצבנות, וצורך לשימוש נוסף.

מהי השפעתו?

הרגשת התעלות  רבת עוצמה ומיד אח"כ דיכאון ועצבנות רבה.

צריכתו באופן ממושך גורם להפרעות במצב הרוח, ולתחושת גופניות קשות. השימוש בקראק (עבוד גבישי בתהליך הזקוק), עלול לגרום למשתמש להתנהג באופן פרנואידי ותוקפני, וקים סיכון לשימוש באלימות.

נסחפתי עם האלכוהול והגעתי לקוקאין. מה עושים?

קראו עוד:

מריחואנה

אלכוהול

אקסטזי

קוקאין

GHB

חגיגת

LSD